2013. április 19., péntek

Fogas kérdések - beszélgetés Dr Sipos Ágnes fogorvossal

Ezzel a témával kapcsolatban általában számtalan kérdésünk merül fel.

Amíg nincsenek a gyermeknek fogai, gézlappal töröljük át az ínyét. Az első fogakat már mosni kell, ehhez puha, életkornak megfelelő fogkefét használjunk.
Az első életévekben a rendszeresség kialakítása a fő cél.
A fogmosás technikáját 3 éves korban kezdjük el tanítani, de 5-6 éves korra sajátítják el jobbára. A módszert a szülő tanítja meg a rendszeres fogmosások során, de a fogorvos is segít elmagyarázni a technikát. Addig a szülő feladata a gyermek fogainak tisztán tartása. A nyelvet is meg kell mosni.
A legcélravezetőbb, ha minden étkezés után fogat mosunk, de reggel és este mindenképp ajánlott. Ezek közül is az esti a fontosabb.
Éppen ezért nem ajánlott az étkezések közötti nassolás. Ha a gyerek édességet eszik, az legyen valamelyik étkezés része, és utána mossunk fogat!
Bármelyik fogkrém jó, amelyik nem tartalmaz cukrot. Az életkori ajánlás fel van tüntetve a tubuson. A fluor tartalmú fogkrémek addig nem javasoltak, míg nem tud öblíteni. Kevés fogkrém használata elegendő.
Amíg a gyerek nem tud öblíteni, fogmosás után itassunk vele egy kis vizet, hogy azzal öblítse le a fogkrémet.
3 éves kor után használható elektromos fogkefe is – ez alaposabban tisztítja a fogakat, mint a hagyományos.
Savas étkezés után fél óráig ne mossuk meg a fogát, de vizet itassunk vele, hogy a sav ne marja a fogakat!
Ha a gyerekünk nem engedi megmosni a fogát: kulcsszó a játékosság és a türelem. Engedjük meg például, hogy ő is megmossa a mi fogunkat, cserébe mi is megmoshatjuk az övét.
Fogorvos látogatása: először egyéves korban érdemes megmutatni fogorvosnak – akkor is, ha nincs semmi gond. Fontos, hogy kisgyermek kortól kezdve ellenőriztessük a fogait + ő is megismerkedjen a fogorvossal - félelem nélkül. 3 éves kortól félévente ajánlott a kontroll.
Törött fog: előfordul, hogy nem is törött, csak becsúszik az ínybe, és később újra előbújik. Ha valóban törött, vagy kiesik, vagy kihúzzák, de tejfogat nem pótolnak.
A szuvas tejfogat minél hamarabb be kell tömni, akkor fájdalommentes. Ha már túl nagy a lyuk, akkor kezelni kell, hogy ne romoljon tovább, de már csak érzéstelenítő injekcióval lehet betömni.
Fogszabályzás: általában az összes csontfog megjelenése után szokták elkezdeni, tejfogaknál csak nagyon súlyos esetben.
Léteznek olyan tabletták, amivel gyermekünk fogmosási technikáját ellenőrizhetjük: fogmosás utáni használata során elszíneződést tapasztalhatunk a rosszul megmosott területeken.
A doktornő készséggel áll mindenki rendelkezésére, akinek kérdése van a témával
kapcsolatban. Forduljatok hozzá bizalommal!
Elérhetőségek: 30/957-5360
Rendelés: Balatonalmádi, István u. 1.
H: 15−17
K: 8−10, 15−17
Sz: 15−17
Cs: 8−10

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése