Mandulás


A Mandulás Családi Táncházról és  a Mandulás Népművészeti Gyermektáborról az alábbi linken olvashatsz részletesen. Az oldal Kis Elvira által szerkesztett, nagyon színvonalas, szeretettel ajánlom mindenkinek:
http://mandulastabor.blogspot.hu/

Cikk az Almádi Újság 2013 júniusi számában:

A „Mandulás” rendszeres családi táncház program bemutatása
A Mandulás táncház projekt 2012 januárjában indult, és az óta havi rendszerességgel kerül megrendezésre. A programnak elsősorban a Vörösberényi Művelődési ház ad helyet, alkalmanként a Pannónia Kulturális Központ és az Erzsébet Liget.
A program egyik célja, hogy a helyi néptáncosok számára lehetőséget biztosítson a próbákon és a fellépéseken kívül is táncolni, táncos tudásukat használni és fejleszteni. A program kiindulópontjai, ötletadói a Kökörcsin és a Gurgolya gyerekcsoportok voltak, akik a táncház aktív résztvevői.
Nagyon fontos célkitűzés a népzene és a néptánc további népszerűsítése, a gyerekek és a felnőttek körében egyaránt. Az élő zenének és a kötetlen, közösségi formának nagy ereje van ebben a tekintetben. Szeretnénk, ha minél többen megismernék, hogy a táncház nem csupán kulturális örökségvédelem, hanem egy olyan szórakozási forma, aminek a modern világban is teljes létjogosultsága van.
Ugyanilyen fontos a táncház közösségformáló szerepe, amiként hagyományosan működött, s szórványosan még mindig működik. Illetve, a táncház-mozgalom kapcsán ma új formájában él. A mi programunk is ezt az országos és országhatáron túlnyúló programot erősíti, a helyi igényekhez, lehetőségekhez és közösséghez igazodva.
A táncház legfőbb jellemzői közé tartozik, hogy családi program, ami azt jelenti, hogy egyrészt minden korosztálynak szól, másrészt, hogy a gyerekekre különös figyelmet fordítunk. E tekintetben az alábbi célokat fogalmaztuk meg:
- a népzene, a néptánc és a hagyományos népi kultúra népszerűsítése és minél szélesebb körű megismertetése a Balatonalmádiban élő és idelátogató gyerekek körében, egy igényes és rendszeres szórakozási lehetőség keretein belül
- a gyerekek számára komplex zenei és mozgásos tapasztalat legyen, alkotó tevékenységgel ötvözve
- a helyi közösséget a gyerekekre alapozva erősítse, formálja; ehhez kapcsolódó hosszú távú célja, hogy a gyerekek, illetve fiatalok kötődését a településünk iránt erősítse.
Fontos, hogy a táncházat élő népzene kíséri. Ez alapozza meg a hangulatát, ettől lesz igazán teljes az élmény. A zenekar alkalmazkodik a közönség igényeihez és hangulatához, a gyerek a kezükbe foghatják a hangszereket, esetleg be is állhatnak a zenekarba.
A zenekarok kiválasztásában nem csak a zenei igényesség fontos szempont, hanem az is, hogy a környékünkhöz kötődjenek. Azt reméljük továbbá, hogy különféle zenekarok meghívásával minél szélesebb körből meg tudjuk mozgatni a környékben élő érdeklődőket.
- Mészáros Erzsébet és zenekara (Kővágóörs) a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem növendékei, akik már a nyáron megrendezett gyerektáborunk alkalmával nagyon jó kapcsolatot alakítottak ki a résztvevő gyerekekkel és a táncházakban.
- Koncz Gergely (Örvényes), a Tükrös és a Szeret zenekar prímása, a népművészet ifjú mestere.
- Kőris zenekar Veszprémből, a balatonalmádi rendezvények rendszeres résztvevői
- Földi Lehel és barátai Budapestről, magyar néptánc hagyományban külön „műfajt” képviselő moldvai és gyimesi zene kiváló ismerői és közvetítői.
A táncház általános menete: a kézműveskedés általában 16.30-kor kezdődik, két vezetővel, akik a különböző korú gyerekekkel alkotnak, hagyományos technikák, természetes anyagok felhasználásával, az adott alkalomhoz kapcsolódóan.
A legkisebbeknek szóló játékok, mondókák, énekek következnek Nádasné Varga Katalin vagy Nagy Izabella vezetésével. Tőle Kreutz Károly néptánc oktató és segítője, Berta Anikó veszik át a táncház vezetését. Játékos hangulatú, közös táncok következnek, azt követi a tánctanítás, majd a több tudást igénylő táncok, amelyekbe természetesen képzettségnél is nyugodt lélekkel be lehet kapcsolódni. A táncok között pihenésképpen énekelünk, énekeket, „csujjogatások”-at tanulunk. A táncház jellege alkalmazkodik az aktuális időszakhoz vagy közeli ünnephez.
A pályázati időszakban tervezett táncházak időpontjai (lehetőség szerint minden hónap utolsó szombatja): május 25., június 30., szeptember 28., október 26., november 30., december 14.
A táncházhoz kapcsolódóan az alábbi internetes oldalt működtetjük: www.mandulastabor.blogspot.com
Köszönjük a városnak a megvalósításhoz nyújtott eddigi támogatását!



Itt csak egy kis ízelítő:




 
A TÁBOR

A 2012. július 9-13. között megrendezésre került első népművészeti gyermektáborunk célja az volt, hogy a néptánc, a népzene, illetve a tárgyalkotó népművészet valamely területével foglalkozó balatonalmádi gyermekeknek lehetőséget nyújtson tudásuk elmélyítésére, továbbfejlesztésére, új területek megismerésére.
A foglalkozásaink átfogó témájaként a Balatont választottuk. A gyerekek felhasználták a környéken található anyagokat, megfigyeltük a Balaton színeit, az állat- és növényvilágot, megismerkedtünk a környék motívumkincsével, felfedeztük az emberek hagyományos életformáit a víz mellett és környékén.

A Balaton körüli területeken található táncok tanításával azt reméljük, hogy tovább fog élni bennük, mint hagyomány. Szeretnénk a tánc, a zene, által is minél több kötődést elültetni a gyerekekben a lakóhelyük iránt.

A tábor alatt készült munkákból utolsó nap a gyerekek kiállítást állítottak össze. A tábort záró gálán a tanult táncok felhasználásával dramatizált művet adtak elő az arra vállalkozó gyerekek.

Cikk az Almádi Újság 2013 júniusi számában

Mandulás néptánc népzene és kézműves tábor 2-14 éves gyerekeknek
A tavalyi tábor összefoglalója

A Mandulás tábor és a havi rendszerességgel megrendezett Mandulás táncház egy hosszú távú projekt részeként működnek. Ez a program egy olyan kezdeményezés, ami nagyban hozzájárul a helyi közösség alakításához és összefogásához. Ez a Balatonalmádiban kialakult gyerekeket, szülőket, idősebbeket is felölelő aktív közösség fontosnak tartja, nem csak a magyar kultúra megőrzését és közvetítését, hanem a haza, a szűkebb környezet, a városunk megismerését, szeretetét és tiszteletét is.

Táncházas programjainkkal szeretnénk erősíteni a különböző generációk közötti kötelékeket, valamint a családok számára tartalmas és valódi értéket közvetítő közös szórakozási lehetőséget nyújtani. Ennek a tevékenységnek szerves részét képezi a környezet- és egészségtudatos életmód kialakítása és közvetítése is, amiben szorosan együttműködünk a helyi Baba-Mama klubbal és a nagycsaládosok helyi szervezetével, mivel fontosnak tartjuk, hogy rendezvényeinken egységesen képviseljük ezeket az alapvető értékeket.

A népművészeti gyermektábor egyik célja, hogy a néptánc, a népzene, illetve a tárgyalkotó népművészet valamely területével foglalkozó balatonalmádi és vendég gyermekeknek lehetőséget nyújtson tudásuk elmélyítésére, továbbfejlesztésére, új területek megismerésére.
Valamint, hogy a népművészet különböző területeit szélesebb körben bemutassa és népszerűsítse, ezáltal a működő gyerektánccsoportokba is új tagokat toborozzon; a városi és más települések csoportjai, illetve a gyerekek közötti kapcsolatokat erősítse, elmélyítse.
Továbbá, a messzebbről idelátogató gyerekeknek olyan színes programlehetőséget nyújtson, ami felhívja a figyelmet városunk rejtett értékeire, és olyan, a korosztályukon belüli kapcsolatok kialakítására ad módot, ami a jövőben is visszacsalogatja őket.

A Mandulás népművészeti gyermektábor 2012-ben július 9-13. között került először megrendezésre, amelynek mintájára és tapasztalatai alapján tervezzük a jelen pályázati projekt megvalósítását.

A tábor kivitelezése
A rendezvénynek elsődlegesen a Vörösberényi Művelődési Ház adott helyet. További helyszínek: a művelődési ház közelében lévő Varázssziget Magánóvoda, Séllei Katalin keramikus kerámiaműhelye, ahol a gyerekek kihelyezett kiscsoportos foglalkozáson vehettek részt, illetve a balatonalmádi Malom-völgy, ahol kirándultunk.
A csoportos étkezést a Virág Étterem biztosította. A glutén- és laktózérzékeny gyermekek étkezését a városközpontban található Zóna Étteremből tudtuk megoldani. A Baba-Mama klub nevű civil szervezet önkéntesei segédkeztek a gyerekek étkeztetésének lebonyolításában.
Az 5 év feletti gyerekek a tábort 17 óráig napközis jelleggel vehették igénybe. 5 év alatt szülői kísérettel vettek részt a kézműves játszóházban.
A foglalkozások 4 csoportban zajlottak, csoportonként 2 szakmai pedagógussal és egy segítő pedagógussal.

A tábor programja
A tavaly első alkalommal megrendezett tábornak a „Mi Balatonunk” címet adtuk. A foglalkozásokat a Balaton és a Balaton keletkezéséről szóló legenda ihlette. Választásunk azért esett erre a témára, mert úgy gondoljuk, hogy a szűkebb környezet, a helyi értékek megismerése és tisztelete kell hogy legyen az alapja a kulturális és környezeti ismeretek szélesebb körű kiterjesztésének. Hosszú távú elképzelésünk szerint ugyanis így lehet a gyerekek kötődését erősíteni, a régió illetve a haza iránt.

A fő hangsúly a néptáncra helyeződött.
Kiemelten fontosnak tartottuk, hogy a foglalkozásokat élő népzene kísérje, és hogy népzenészektől lehessen hangszeren tanulni.
A Balatont megpróbáltuk körbejárni a különböző művészeti ágak segítségével.
A kézműves foglalkozások a természetes anyagok, illetve a hagyományos technikák használatára törekedtünk, szűkös anyagi kereteink határain belül.
Fontosnak tartottuk, hogy a helyi népművészeket is bevonjuk ebbe a munkába, akik készséggel álltak rendelkezésünkre. A gyerekek korongoztak Séllei Katalin keramikusművész műhelyében, Cz. Tóth Hajnalkával pedig nyakláncfűzést tanultunk. Terveink közt szerepelt továbbá Fodorné László Mária szövőműhelyének meglátogatása, amit sajnos a távolság és az idő hiánya miatt nem tudtunk megvalósítani. Mostani táborunkban viszont az ő egyik tanítványától lehet majd szövést tanulni.

A néptánc, népzene és kézműves foglalkozásokat önismereti és drámajátékok tarkították, valamint közös kirándulás gyógynövénygyűjtéssel és labdajátékokkal.

A gyerekek a környékre jellemző anyagokat is felhasználták, mint a nád vagy a vöröskő.
A színeket és a motívumokat is a Balaton ihlette. A tábor alatt készült munkákból utolsó nap a gyerekek kiállítást állította össze, amelyet egy műsor keretében nyitottak meg a szülők és más vendégek számára. A tanult táncok felhasználásával a tábor alatt létrehozott dramatizált művet adtak elő az iskolás korúak a Balaton keletkezéséről szóló legenda nyomán. Az óvodáskorúak és a kisebbek bemutatták a tanult énekes és táncos játékokat. A zenét tanuló gyerekek pedig előadták a hangszeren tanultakat. A bemutató végén pedig bevonták a vendégeket egy közös táncházba.

A tábor megvalósulását a sok önkéntes munka és segítség mellett magánszemélyi felajánlások segítették. Mindamellett sok pozitív tapasztalattal, rengeteg biztatással, valamint további önkéntességi és együttműködési felajánlásokkal kezdhettünk a következő táborunk szervezésébe.





Néhány kép ízelítőül:


 


Az öböl TV összeállítása itt. (13:40 perctől)
 
 A TÁNCHÁZ
Balatonalmádiban 4 aktív néptánc együttes működik különböző korosztályok részvételével, mindegyik együttes az almádi rendezvények rendszeres fellépője. Az óvodásoktól az idősebbekig sokan lelkesen vesznek részt a néptáncos programokban.

Az óvodás Kökörcsin és a felnőtt Botorka táncegyüttesek a Pannónia Kulturális Központban, az általános iskolások Gurgolya nevű csoportja és az idősebbekből álló Ringató Balaton a Pannónia tagintézményeként működő Vörösberényi Művelődési Házban szokott összegyűlni és próbálni.

Sajnos az együtteseknek ritkán áll módjukban, hogy élő zenére táncoljanak.

Ennek ellenére a gyerekek foglalkozásainak hangulata a felnőtteket is magával ragadta, és a szülők mindig szívesen állnak be maguk is, hogy táncoljanak a közös összejöveteleken. A táncos gyerekek szülei és a felnőtt néptáncosok által közösen fogalmazódott meg az igény egy nyitott táncházi programra, ahol élő népzenére, kötetlenül lehet táncolni, gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt. Így szerveződött meg a „Mandulás” családi táncház, ami Vörösberény egy nevezetességéről kapta a nevét. Elmondhatjuk, hogy igen nagy sikerű a rendezvény, hiszen 150 fő körüli létszámot vonz.

Néhány kép ízelítőül:
 

 


FELHÍVÁS!!!!!!

Mandulás ÉGIG ÉRŐ FA néptánc, népzene és kézműves tábor 2-14 év közötti gyerekeknek.

A TÁBOR HELYSZÍNE ÉS IDŐPONTJA:
Helyszín: A rendezvénynek elsődlegesen a Vörösberényi Művelődési Ház ad helyet.
A csoportos étkezést a Virág Étterem biztosítja. A glutén- és laktózérzékeny gyermekek étkezését a városközpontban található Zóna Étteremből tudjuk megoldani.
Időpont: 2013. július 8-12. Minden nap: 8.00-16.30

A JELENTKEZÉSI LAP ELÉRHETŐ A http://mandulastabor.blogspot.hu/p/tabor.html OLDALON.

A TÁBOR BEMUTATÁSA:
A foglalkozásainak átfogó témájaként Az égig érő fa meséjét és motívumait választottuk, ebből a meséből merítünk ihletet. A gyerekek különböző módokon felhasználják mint témát, mint anyagot, mint motívumot.
A táncok tanításával azt reméljük, hogy tovább fog élni bennük, mint hagyomány.
A tábor alatt készült munkákból utolsó nap a gyerekek kiállítást állítanak össze, amelyet egy műsor keretében nyitnak meg. A tanult táncok felhasználásával a tábor alatt létrehozott dramatizált művet adnak elő az iskoláskorú gyerekek, a kisebbek bemutatják a tanult játékokat.

NÉPTÁNC-OKTATÁS
Az idei táborban elsősorban Szatmári táncokat tanulhatnak a gyerekek. A közös foglalkozások után a haladó táncosoknak külön tánctanítás lesz délután.
Táncok 7-10 éveseknek: eszközös, játékos táncok hozzá tartozó dalokkal, lánytáncok, csárdás alapok
Táncok 10-14 éveseknek: verbunk, ugrós párosan, eszközökkel, és csárdások - motívumalkotás különböző fogásoknál páros viszonyban, szólóban, eszközzel és a nélkül, táncfajtákban, eltérő tempóban.
Tánctanárok: Kreutz Károly, Berta Anikó, Nagy Izabella

KÉZMŰVES JÁTSZÓHÁZ 2 -7 ÉV KÖZÖTTI GYERMEKEKNEK
Kézműves játszóház”-nak neveztük el azt a 2-7 éveseknek szóló játékos foglalkozást, amely során a népi játékok, népdalok, a ritmus, a zeneiség, a hagyományos életformák és tevékenységek utánzása, a természetes környezet és anyagok megismerése, felhasználása illetve mindezek ötvözete kapnak szerepet. A gyerekek óvodapedagógusok irányításával vesznek részt a foglalkozásokon, 2 csoportban. A 2-től 5 éves korosztály esetében a szülők is jelen vannak, az 5-7 évesek számára napközis felügyeletet biztosítunk. Mindennap egy-egy téma előtérbe kerül, de közben ismétlik a már megismert anyagot. A pedagógusok az adott nap témája szerint választják ki a meséket, dalokat, játékokat és az ihleti a kézműves foglalkozás alkotásait.
Folyamatos tevékenységek a nap folyamán: nyitó foglalkozás mesével – ráhangolódás a nap témájára, kézműves foglalkozás, gyűjtögetés a természetben, éneklés, ritmusos gyakorlatok, tánclépésekre ráhangoló mozdulatok, szabad játék- lehetőleg az udvaron, ha az időjárás engedi.
Pedagógusok: Hadnagy Judit, Steiner Melinda, Nádasné Varga Katalin

KÉZMŰVES FOGLALKOZÁSOK 7-14 ÉV KÖZÖTTI GYERMEKEKNEK
A kézműves foglalkozások egyik célja a hagyományos életformák és tevékenységek utánzása, a természetes környezet és anyagok megismerése, felhasználása, illetve mindezek ötvözete. Másik célja, hogy a gyerekek legyenek képesek szabadidejük önálló felhasználására és tapasztalják meg, mekkora örömet okoz a maguk által teremtett tárgy kézbevétele.
A választott tájegység, a szatmári motívumkincs felhasználásával alkotunk, hogy azok a gyerekek képzeletének részévé váljanak.
A kézműves foglalkozások vezetői: Kádár-Paksy Ágnes, Gölöncsér Éva, Pataky Éva

1 megjegyzés:

  1. Február 24., vasárnap 14.00 - Téltemető, tavaszköszöntő maskarás mulatság és Mandulás családi táncház
    A Balaton partján a Zenepavilon környékén.
    Lesz "álesküvő farsang farkán", kiszebaba-égetés, tűzugrás és mártózás a Balatonban.
    13.30-től gyülekező a Pannónia előtt.
    14 óra körül indulunk a partra az aluljárón át zajkeltő eszközökkel, amit mindenki hozzon magával! Ide térünk vissza még egy kis táncmulatságra.

    VálaszTörlés