2011. március 25., péntek

Családon belüli erőszak

Először egy fontos információt szeretnék közzé tenni. Áprilisban a Pannónia Könyvtár, így a gyermekkönyvtár is leltározás miatt zárva van. A klub programjai és a Tücsökzene is folytatódik a Pannónia Kulturális Központ első emeletén az 1. klubszobában, ami a bejárattal szemben van a lift mellett. A babakocsisok lifttel tudják megközelíteni. Szőnyeg, babzsák és játékok ugyanúgy lesznek.

A másik közérdekű információm, hogy az almádi Baba-Mama Klub ismét csatlakozik a veszprémi Lélek Éled Kör által szervezett Születés Ünnephez. Itt Almádiban május 13. pénteken 10 órától kerekasztal beszélgetést szervezünk "A szülés valódi természete" címmel a Pannónia Kulturális Központ olvasótermében. A mottó: 
„Van egy erő, ami szüléskor eljön a nőkhöz. Nem kérik, egyszerűen csak elárasztja őket. Összegyűlik, mint a felhő a szemhatáron, átsuhan az égen, és magával hoz egy gyermeket..."
Kovács Anikó dúla, azaz várandósság és szülés kísérő szakember; Mezei Orsolya, a La Leche Liga képzett szoptatási tanácsadója; Szabó Tánya, a Beli Buba hordozóiskola hordozási tanácsadója;  Drozdik Dolli egészségfejlesztő, szülésélény feldolgozást segítő szakember; Perjés Dorka és Jankovics Hajnalka, akik háborítatlanul, természetes módon hozták világra gyermekeiket segítenek a kismamáknak a szüléssel kapcsolatos kételyeik megbeszélésében.  A beszélgetést követően szoptatási és hordozási tanácsadás is lesz a helyszínen. Segítenénk továbbá a várandós anyukáknak az almádi és veszprémi baba-mamás programokban való eligazodásban. Arra kérek mindenkit, hogy terjesszétek ezt az információt a kismama ismerőseitek körében. Plakát és szórólap is lesz később, aminek a terjesztésében is segítséget szeretnék kérni tőletek. Mit gondoltok arról, hogy szervezzünk-e egy helyi babaruha börzét a beszélgetés ideje alatt, illetve aznapra?


Előző alkalmunkon Stanka Mária rendőr őrnagy, a balatonalmádi Rendőrkapitányság munkatársa volt a vendégünk. A téma a családon belüli erőszak volt. Ez egy nagyon érzékeny terület, akit érint többnyire nem beszél róla, akiket nem érint, azok pedig azt gondolják, hogy ez magánügy, nem avatkoznak be. Mária azt hangsúlyozta, hogy ez nem magánügy, aki tud róla, érzékeli és nem avatkozik be, az maga is bűncselekményt követ el. A rendőri beavatkozás már a legutolsó állomás a sorban. Az egész szociális jelzőrendszer felelős: a védőnő, a gyermekorvos, a háziorvos, az óvónő, a szociális munkás, a tanár. Aki először gyanúsat érzékel, szóvá kell, hogy tegye a területi családsegítő intézményben. Ők azok, akik kimehetnek, körbenézhetnek, beszélgethetnek, segítséget ajánlhatnak.

A családon belüli erőszak Magyarországon lega­lább egymillió nőt és a hozzájuk tartozó gyereket érint élete során, mégis általában elhallgatás és tagadás veszi körül.
A családon belüli erőszak általunk leggyakrabban tapasztalt formája a párkapcsolati erőszak, amelynek számos megnyil­vánulási formája van. (forrás: NANE (Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen) Egyesület)
Szóbeli (verbális) erőszak
A nő lekicsinylése, sértegetése, gúnyolódás, nevetségessé tevés (például a nő külseje, vallása vagy faji hovatartozása miatt), bántalmazással, veréssel való fenyegetés, gyerekek elvételével, öngyilkossággal való fenyegetés

Lelki erőszak
Alapvető érzelmi igények és szükségletek megtagadása, barátoktól, munkától, családtól, kedvenc foglalatosságoktól való elszigetelés vagy eltiltás, féltékenység, nő önbizalmának módszeres lerombolása, elzárkózás a problémák közös megbeszélésétől, nő állandó hibáztatása, értéktárgyainak összetörése, tárgyak összetörése/dobálása/ csapkodása, fegyverrel való fenyegetőzés, félelmet keltő viselkedés (dühödt nézés, üvöltés), támadó faggatózás, életveszélyes/ijesztő autóvezetés, telefon és egyéb kommunikációs csatornák lezárása, telefonon való állandó ellenőrzés, nő zsebeinek / táskájának átkutatása.

Testi (fizikai) erőszak
 Lökdösés, pofozás, fojtogatás, haj húzása/kitépése, ököllel/eszközzel való ütés, rugdosás, harapás, rázás, égetés, fegyverrel (késsel, lőfegyverrel, nehéz tárgyakkal) való fenyegetés vagy bántás, alapvető testi igények és szükségletek megtagadása (éheztetés, szomjaztatás, alvásmegvonás), bezárás, kizárás, megkötözés és mozgásszabadság korlátozása.

Szexuális erőszak
Nem kívánt szexuális tevékenységre való kényszerítés, nemi erőszak, szexszel való fájdalomokozás vagy megalázás, tárggyal való nemi erőszak, intim testrészeik bántalmazása, másokkal való közösülés/prostitúció kényszerítése, reproduktív jogok korlátozása: fogamzásgátlás akadályozása vagy kényszerítése, terhességre vagy abortuszra kényszerítés

Gazdasági erőszak
Anyagi függésben tartás, munkáról való lebeszélés vagy eltiltás, nő fizetésének elvétele, mindennapi kiadások megkérdőjelezése és fillérre való elszámoltatása, közös néven levő céggel (Bt., Kft.) való sakkban tartás/zsarolás

Figyelmeztető jel lehet, ha a férj, élettárs vagy barát:
Állandóan leszólja, gorombáskodik, mások előtt megalázza a nőt.
Megpróbálja elhitetni, hogy a nő ostoba, értéktelen vagy őrült.
Nem engedi, hogy eljárjon otthonról, hogy kapcsolatban legyen barátaival és rokonaival.
Állandóan féltékenykedik.
Szexuális tárgyként kezeli a nőt.
Kiszámíthatatlan, robbanékony.
Összetör tárgyakat „dühében”.
Mindig a nőt (vagy másokat) hibáztatja a problémáiért.
Előző kapcsolatában/kapcsolataiban bántalmazta partnerét.

És/vagy ha a nő:
Retteg a társa dühétől vagy féltékenységétől.
Már nem találkozik barátaival vagy rokonaival, mert társának nem tetszik velük való kapcsolata.
Rendszeresen aszerint dönt arról, hogy hová megy vagy mit csinál, hogy mit szól ehhez a társa.
Gyakran úgy érzi, hogy „lábujjhegyen” kell járnia, nehogy felmérgesítse partnerét.
Alkoholt vagy kábítószert fogyaszt, hogy elmeneküljön a fájdalma és kapcsolatuk valósága elől.
Gyakran kételkedik saját képességeiben, tehetetlennek érzi magát.

A gyermekbántalmazás fogalmi rendszere
Veszélyeztetettség
A Gyermekvédelmi Törvény szerint olyan – magatartás, mulasztás vagy körülmény következtében kialakult – állapot, amely a gyermek testi, értelmi, érzelmi vagy erkölcsi fejlődését gátolja, vagy akadályozza.
Veszélyeztetés
A gyermek alapvető fizikai és/vagy pszichológiai szükségleteinek tartós elhanyagolása és/vagy a gyermek bántalmazása.
Elhanyagolás
Minden olyan mulasztás vagy baj okozása, amely jelentősen árt  a gyermek egészségének vagy lassítja, akadályozza szomatikus, mentális és érzelmi fejlődését.
Fajtái:
Érzelmi elhanyagolás: Az érzelmi biztonság, az állandóság, a szeretetkapcsolat hiánya, a gyermek érzelmi kötődésének durva mellőzése, elutasítása, a gyermek jelenlétében történő erőszakos, durva, támadó magatartás más családtaggal, többnyire az anyával szemben.
Fizikai elhanyagolás: Az alapvető fizikai szükségletek, higiénés feltételek hiánya, a felügyelet hiánya, a gyermek védelmének elmulasztása olyan esetekben, amikor veszélynek van kitéve. Ide sorolható az orvosi ellátás késleltetése, az orvosi utasítások be nem tartása.
Oktatási-, nevelési elhanyagolás:Az iskolalátogatási kötelezettség elhanyagolása, vagy a rendelkezésre álló és javasolt speciális képzési, fejlesztési szolgálatok igénybevételének elmulasztása.

A szexuális gyermekbántalmazásoknál nagyon fontos a szülők felelőssége:
Fontos, hogy a gyermek kérdéseivel, tapasztalataival mindenkor bizalommal, félelem nélkül fordulhasson a szülőhöz. Fontos a gyermekek szexuális felvilágosítása a gyermek érdeklődése mentén. A gyermekek elleni szexuális erőszak elkövetői a legritkábban idegenek, a többség ismerős, rokon! Az erőszak is gyakran ölt megtévesztő formát, túlzott kedvességben, gyengédségben, törődésben nyilvánul meg.
Teendők:
A gyermek viselkedésének megváltozása mindig figyelmet érdemel.
A gyanúnkról a gyermekkel ne a számonkérés, hanem az érdeklődés hangvételével beszéljünk.
Ha a gyermek vele megtörtént szexuális tartalmú eseményről számol be, ne hárítsunk, ne mutassunk félelmet, iszonyatot, haragot, de legfőképp ne büntessük meg.
Még a legjelentéktelenebb eseményt is jelentsük be a rendőrségen.

Segítőkész szakemberek:
Nevelési Tanácsadók
Családsegítő Központok
ESZTER Alapítvány az erőszak áldozataiért
FEHÉR GYŰRŰ Áldozatvédő Egyesület
Kék vonal Gyermek és Ifjúsági Telefonszolgálat ingyenesen hívható száma: 116-111



A bántalmazottak félnek, a kívülállók pedig az áldozatokat hibáztatják. Ez pedig nem segít, sőt fenntartja és megerősíti az erőszakot.
Ne felejtsük el:
A családon belüli erőszak nem magánügy! Mindenkinek joga van minden segítségre!

 
Következő témáink:

 Április 8.: Az anya és az ő saját ideje. Mindannyian tudjuk, milyen kisgyermekkel otthon lenni, játszani vele, ellátni, beteg gyermek mellett virrasztani stb. Hol van ilyenkor az anyák saját szükséglete? - Erről az izgalmas témáról beszélgetünk Barát Jánossal, aki három gyermek édesapja. Náluk, hogy működik, ő miért tartja fontosnak, hogy a feleségének is legyen szabadideje.


Április 22.: "A család, mint gazdasági egység" címmel beszélgetés Schneider Évával
- A család fogalmának megjelenése, szerepének alakulása, mai felfogások a családról
- Ezen folyamatok értelmezése a gazdaság felől közelítve, párhuzamosan a pszichológiai szempontokkal
- Felelős gazdasági döntések ma, amelyek meghatározzák a család jövőjét.
 
Május 6.: Hová menjünk a családdal kirándulni? Bemutatóhelyek, vezetett túrák, tanösvények a Balaton-felvidéki Nemzeti Parkban - beszélgetés Knauer Annával, aki gyesen lévő turisztikai referens a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóságánál.



 Jelentkezzetek légyszi ajándékra!!!!

Az áprilisi plakát itt megtalálható. Terjesszétek!


Gyertek el kisbabátokkal, alakítsuk együtt a klub további programját!
Lívia, Emma, Sára

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése