2009. május 27., szerda

A Születés Ünnepe

2009. május 27-én tartottuk meg Balatonalmádiban először a Születés Ünnepe rendezvényt a Baba-Mama Klub és a Pannónia Kulturális Központ és Könyvtár közös szervezésében. Ebben az évben nem az országos Születés Hete rendezvényhez csatlakoztunk, hanem a veszprémi Születés Ünnephez, amit a Lélek Éled Kör Közhasznú Egyesület szervezett immár harmadszor a megyeszékhelyen. A veszprémi Születés Ünnep legfőbb célja az, hogy a háborítatlan szülés hazai lehetőségei és az azokhoz kapcsolódó kutatási eredmények minél több várandós nőhöz, kismamához, családhoz és egészségügyi dolgozóhoz eljussanak, valamint hogy lehetőség szerint folytatódjon a párbeszéd a gyermeket vállaló szülők és a megye szüléseit levezető veszprémi kórház között.
Mi itt Balatonalmádiban elsősorban arra törekedtünk, hogy a lakosság minél szélesebb spektrumát megszólítsuk, és szülésről, babavárásról, csecsemőgondozásról indítsunk beszélgetéseket. Programjaink között szerepelt óvodásokkal, iskolásokkal és gimnazistákkal szervezett beszélgetés. Nagyon jó volt hallgatni az óvodásokat azokról az elképzeléseikről, amik a születéssel kapcsolatban eszükbe jutnak. Náluk elsősorban még a saját születésnapjuk áll a születésre való asszociáció középpontjában. Sajnos már a kisiskolásoknál is érezhető a média nem éppen jótékony hatása. Mindaddig lesz miről beszélnünk, amíg a születésről az jut eszükbe, mikor a híradóban arról tudósítanak, hogy az édesanya újszülött gyermekét a WC-ben hagyta. Az ovisokkal és iskolásokkal folytatott beszélgetést Drozdik Dolli egészségfejlesztő vezette nagy lelkesedéssel, hozzáértéssel és a résztvevők megelégedésével.
 A várandós kismamáknak szóló programjaink is nagyon hasznosnak bizonyultak. A veszprémi kórház munkatársai Stanciu Anna szülésznő valamint Meilingerné Németh Tímea és Baranyainé Stupián Piroska csecsemősnővérek részletesen elmondták, hogy mi a bevett gyakorlat a kórházban a szülészeten és a csecsemőosztályon. Ugyancsak a születést járta körbe, de egy meglehetősen más szemléletet képviselve a gyöngéd születésről szóló beszélgetés, amit Béres Edina bába, Halmos Zsuzsa és Velkei Éva dúlák vezettek. Ők mindhárman számos otthonszülésnél segédkeztek. Megtudhattuk, hogy mi az, amit ők egy szülésnél elsődleges szempontnak tartanak. A legnagyobb hangsúly a tiszteleten van. Tisztelni a szülő nőt, a születő gyermeket, azt az ősi erőt, ami a nőben van, mikor világra hozza gyermekét. („Van egy erő, ami szüléskor eljön a nőkhöz. Nem kérik, egyszerűen csak elárasztja őket. Összegyűlik, mint a felhő a szemhatáron, átsuhan az égen, és magával hoz egy gyermeket...") Természetesen felhívták arra is a figyelmet, hogy a születések kis százaléka sajnos nem komplikációmentes, ilyen esetekben elkerülhetetlen a kórházi beavatkozás. A beszélgetés során egyszer sem merült fel, hogy ők bárkit is rá akarnának beszélni az otthonszülésre, csupán azt hangsúlyozták, hogy létezik ez a szemlélet is. A szoptatással kapcsolatos beszélgetést Tímár Zsófia vezette, sajnos a rossz időpont miatt (koradélután) kevés érdeklődő volt jelen, pedig számos félreértés tisztázására volt lehetőség. A rendezvényünk ideje alatt a résztvevők szoptatási totót töltöttek ki. (A totóért cserébe tombolasorsoláson vettek részt, ahol értékes nyereményeket sorsoltunk ki. Ez úton is köszönjük a felajánlásokat, külön köszönet a György Patikának nagylelkű felajánlásaiért.) A legnagyobb téves információ a totót kitöltők 32%-ánál jelent meg. A köztudattal ellentétben a mellgyulladás esetén a szoptatást nem szabad abbahagyni. Ehhez hasonló kérdésekre kaphattunk választ Tímár Zsófiától. Kismamatorna, amit Slakker Imréné gyógytornász vezetett, hordozókendő bemutató, amit Perjés Dóra tartott, és homeopátiás tanácsadás, amit Dr. Szabadka Ödön szülész - nőgyógyásznak köszönhettünk, tartozott még a várandósoknak szóló programjaink közé.
A kisgyermekes családoknak is gazdag programmal szolgáltunk: babatorna Farkasné Bóna Ivettel, babamasszázs Horváth Tiborné védőnővel, Tücsökzene bemutató Nádasné Varga Katalin zenetanárral. A nagyobb gyerekeknek kézműves foglalkoztatót vezetett Nemes Éva, valamint táncházat tartott Berta Anikó.
Külön köszönet illeti a Pannónia Kulturális Központ munkatársait a rendezvény zökkenőmentes technikai lebonyolításáért és nem utolsó sorban a Baba-Mama Klub anyukáit, akik minden program helyszínén házigazdaként meleg, családias hangulatot teremtettek.





Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése